1. Úvod
  2. Články
  3. Anatomie je k ničemu, pokud...

Anatomie je k ničemu, pokud je jediným vodítkem pro pohyb!

Jednou ze základních funkcí svalů je schopnost změnit směr tahu. Jednou táhne k jeho začátku, jindy k úponu. A kdo o tom rozhoduje? Určitě ne my! Náš mozek určuje celotělové svalové souvislosti, a to vždy podle potřeby konkrétního pohybu.

Anatomické znalosti jsou důležité pro představu, kde se sval nachází a jaké jsou jeho pohybové možnosti. Jestli ale dojde ke zpevnění začátku nebo úponu a v jaké koordinaci s ostatními svalovými skupinami, je plně v kompetenci našeho nervového systému.

Nepoužíváme žádné běžné povely, které vedou ke zpevnění určitých svalových skupin. Určitě nezatínáme břicho, zadek, nepodsazujeme pánev, netlačíme ramena ani dolů, nebo dozadu, nevtahujeme pupík k páteři atd.
Dáváme pokyny mozku, že budeme vytvářet pohyb. Když například roztáhneme klouby na ruce, sdělujeme tím nervové soustavě, že chceme rukou něco uchopit a hybné vzorce budou tento impulz respektovat.

anatomie-2

Když předpažíme a pomyslíme, že chceme ruce přitáhnout k tělu, bude motorická odezva zcela odlišná, než když si představíme, že ruce stojí na místě a k nim se přibližuje tělo. Dojde k úplně rozdílným celotělovým souhrám. Proč?
Protože náš mozek dostal prostřednictvím motivace k pohybu jinou vstupní informaci. Nestejná tedy bude i odezva. A znalosti anatomie na tomto procesu nebudou mít vůbec žádný vliv.

Přihlásit se na kurz